Nowy Rekord Świata

Po dłuższej nieaktywności umieściliśmy pracę w związku z Olimpiadą w Atenach. Oprócz dostarczania sportowych emocji impreza ta jest także wielkim reklamowym show, na którym zachodnie koncerny prezentować mogą swoją odzież i sprzęt sportowy. Wyroby takich sponsorów olimpiady jak Puma, Nike, Adidas czy New Balance kojarzą nam się z wygoda i wysoką jakoscią. Dużo rzadziej zastanawiamy się, skąd pochodzą i w jakich warunkach są one wytwarzane.

 Dla autorów akcji to własnie w/w firmy, a nie poszczególni sportowcy, są prawdziwymi rekordzistami olimpiady w Atenach.Rekordzistami w wydlużaniu dnia pracy ponad wszelkie limity. W zbijaniu stawki za godzinę do wartości nie wystarczających na przeżycie. Rekordzistami w łamaniu przepisów BHP i prawa pracy.

Fabryki produkujące odzież na zamowienie zachodnich multikorporacji umiejscowione są głównie w krajach Trzeciego Świata. W zakładach pracy w Indonezji, Pakistanie czy na Sri Lance stawka za godzinę waha się od 23 do 57 centów. Robotnicy zmuszani są do pracy po godzinach, czasem do 14-16 godzin dziennie. Bywa, że kobiety są molestowane seksualnie, zdaża się też, że zatrudniane są dzieci. Za firmową metką Nike czy Pumy kryje się powrót do najczarniejszych tradycji XIX - wiecznego kapitalizmu.

Więcej na temat przemysłu odzieżowego dowiedzieć się można ze stron organizacji walczących o poprawę warunków pracy w tym sektorze.

www.sweatshopwatch.org
www.fairolympics.org
www.behindthelabel.org

Są tam także listy "etycznych" firm odzieżowych nie stosujacych w/w praktyk w swoich zakładach i nie zezwalających na nie u swoich podwykonawców. Wszystkie strony są niestety tylko w języku angielskim. Wynika to stąd, że poruszana przez te organizacje problematyka w polskiej swiadomości praktycznie nie istnieje. Mamy nadzieję, że nasza akcja chociaż w niewielkim stopniu przyczyni się do zmiany tego stanu rzeczy.
format: 
500cm x 250cm
sztuk: 
1
data instalacji: 
sierpień, 2004