Wolna Palestyna

Radykalna Akcja Twórcza (RAT) we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim przygotowała i zrealizowała 15.01.2009 r. projekt „Wolna Palestyna” polegający na wyświetleniu napisu o takiej treści na jednym z budynków Uniwersytetu.

Rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz powiedziała „Kiedy przedstawiciele RAT zgłosili się do nas z prośbą o współrealizację projektu i udostępnienie ściany budynku biblioteki, nie wahaliśmy się ani chwili. Wcześniej mieliśmy propozycję wyświetlania na budynku reklam, ale nie zgodziliśmy się, wierząc, że mogłoby to zostać odebrane jako kolejny przejaw komercjalizacji Uniwersytetu i zawłaszczania przestrzeni publicznej”. Sugerowaliśmy RAT-owi hasło bardziej adresowane do studentów, typu „Ambicja i kariera”, ale w końcu przystaliśmy na Wolną Palestynę — dodała.

To ważna praca w kontekście zaplanowanej na poniedziałek debaty o zaangażowanym uniwersytecie — stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Podkreślił też, że jego zdaniem bardziej trafne byłoby hasło Wolny Rynek zamiast Wolna Palestyna. W ten sposób jego zdaniem w najpełniejszy sposób oddane zostałyby cele i wartości Uniwersytetu. „Niemniej jednak działalność Radykalnej Akcji Twórczej zasługuje na uznanie. Gdy tylko zgłoszą się do naszych urzędników, rozważymy przyznanie im w centrum miasta lokalu na podobnych warunkach jak Gdańskiej Fundacji Oświatowej zakładanej przez minister Katarzynę Hall. Czyli za darmo” — dodał Paweł Adamowicz.

Przygotowane przez Biuro Prasowe UG.

data instalacji: 
styczeń, 2009
lokalizacja: 
Uniwersytet Gdański